İzinli veri tabanı oluşturmak için en efektif kanal hangisi?

Email marketing pazarlama karması içindeki alanını, e-ticaretin yükselişi ile birlikte arttırıyor.  Ürünlerin yer aldığı satış odaklı e-bültenlerin gönderilmesinden, sadakat artırıcı çabalara kadar müşteri ile iletişimin her aşamasında kullanılıyor. E-ticaret siteleri email marketing servisi aldıkları şirketler ile, sosyal medya ve transactional emaillere kadar destek aldıkları için müşteri davranışlarını daha detaylı ölçümleyebiliyorlar.

Datayı işlemek ileteceğimiz mesaj için önemli peki izinli veri tabanını nasıl oluşturuyoruz. Listemizi büyütmek için hangi yöntemi kullanmak daha etkilidir?

Data Oluşturmada Kullanılan Online kanallar;

  • Üye formu: Web sitenizde oluşturacağınız bir iletişim formu ile kullanıcı bilgilerini alabilirsiniz. Ne kadar çok detay alırsanız kullanıcıyı o kadar yakından tanıma imkanınız olur. Bayanlara gönderilecek bir kampanya için örneğin cinsiyet bilgisi alınabilir. Uzun formlar sıkıcı olabiliyor önemli detayları makul ölçüde alarak formu çok uzun tutmamak gerekiyor.
  • Sosyal Medya: Neredeyse tüm markalar için sosyal medya müşteri ve potansiyel müşterinin en aktif olduğu, yorumlarla ürünleriniz hakkında konuşulan bir kanal olarak örneklenebilir. Bu datayı veri tabanıza çekmek için facebook üzerinde yaratacağınız bir form kullanabilir, oyun gibi uygulamalarla kullanıcıdan bilgilerini paylaşmasını isteyebilirsiniz.
  • Reklam Çalışmaları: Hedef kitlenizin yer aldığı web siteleri için üye kazanmaya yönelik özelleştirilmiş reklamlar kullanabilirsiniz.
  • Blog üyelik formu : Kurumsal blogunuzdaki yazıları güncellediğiniz kullanıcılarıza ulaşmak için email atmak üzere bir form yaratabilirsiniz.
  • Arkadaşına Gönder Formu: Email listenizdeki kullanıcıların arkadaşlarını davet ederek listenizi büyütmede  katkı sağlamasını destekleyebilirsiniz. İyi bir alışveriş deneyimi ya da avantajlı bir kampanya tavsiye edilmeniz için faydalı olacaktır.
  • Online Event: Webinar için kayıt olacak kullanıcıların bilgilerini alabilirsiniz.

Data Oluşturmada Kullanılan Offline kanallar;

  • Fiziksel temas noktaları: Fuar, fiziksel mağaza alanlarında sizinle ilgilenen, satın alma gerçekleştiren kişilerin iletişim bilgilerini alabilirsiniz.

En çok kullanılan kanallar

Data oluştururken kullanılan en etkili yöntemler

One thought on “İzinli veri tabanı oluşturmak için en efektif kanal hangisi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *