E-mail gönderim zamanı ve sıklığı ne olmalıdır?

Mail gönderi zamanı, mailin okunması, spam olarak algılanması ya da direk silinmesini tetikleyen faktörlerden bir tanesidir. Birçok şirket haftanın yanlış günü ve saati gönderim yapması sebebi ile maillerinin fark edilmeden silindiğine ya da zamanından sonra mailin ulaştığına(13ündeki etkinliğin mailinin 14ünde ulaşması gibi) dikkat etmemektedir. Birçoğu da haftada kaç gönderim yapması gerektiğine karar verememektedir.

Eğer günlük indirim, haber, kur bilgisi gibi içerikler göndermiyorsanız, asla haftada 2 maili geçmeyiniz. Haftada 3 mail sınırdır, 3 ve üstü mailde kullanıcıların unsubscribe oranlarında büyük bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

Üyelerinize ilk mailde, nasıl bir içeriği hangi sıklıkla göndereceğinizi mutlaka belirtmelisiniz. Buna biz “welcome maili” deriz.

Göndereceğiniz içeriğe göre haftanın günleri değişiklik gösterse de, Pazartesi sabahları, mail göndermek için en yanlış zamandır. İnboxlar dolu ve Pazartesi sendromu ile mailinizin fark edilmeden silinme olasılığı çok yüksek olacaktır.

Eğer haber gibi bir içerik göndermiyorsanız, üyelerinizin 12.00-16.00 saatleri arası elinde olacak şekilde maili göndermeye dikkat ediniz. Bu saatler maillerin en çok açıldığı, okunduğu ve tıklandığı saatlerdir.

İçeriğinizin tam olarak hangi zaman dilimine uyduğuna karar veremiyorsanız, veri tabanınızda homojen olacak şekilde farklı gruplar yaratıp, bu gruplara farklı günlerde aynı maili gönderip raporlardan açılma, okunma, tıklama oranlarını karşılaştırabilirsiniz. A-B testi yaparak maili ulaştırmak istediğiniz kitlenin ilgisiniz ölçebilirsiniz. Unutmayın ki okunmayan mail boşa israf edilmiş emek-zaman demektir.

Revotas hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

#RevoTalks videolarımızı izlemek için youtube kanalımızı ziyaret edin!

One thought on “E-mail gönderim zamanı ve sıklığı ne olmalıdır?

  1. Merhaba güzel yazınız için teşekkürler. Pazartesi gönderim yapılmaması gerektiğine tam olarak katılmıyorum. Elbette ki pazartesi sendromu nedeniyle ofise gelir gelmez dolu bir mailbox ile karşılaşmak nedeniyle bir çok mail okunmadan siliniyor, ama mailboxların kontrol edildiği daha ileri saatlerin(pazartesi 11:00 ve sonrası) daha etkili olduğunu test ettik. Diğer günlerde (özellikle de cuma) yapılan gönderilere göre daha çok okundu bizim gönderimlerimiz. Bilemiyorum tesadüf müdür?!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *